کاهش تولید خودرو در سال 1395

کاهش تولید خودرو توسط خودروسازان خصوصی در چهار ماه ابتدای سال 1395

در گزارش روزنامه دنیای اقتصاددر بررسی تولید خودرو توسط خودروسازان ، در حالی خودروسازان خصولتی در چهار ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 7/ 5 درصدی را به ثبت رساندند، که تولید خودروسازان خصوصی طی این مدت با کاهش 19 درصدی مواجه شد.

تولید ماشین در کارخانه های خودروسازی خصولتی

براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، پنج شرکت بخش خصوصی بزرگ بررسی شده است. این شرکت ها شامل «مدیران خودرو»، «راین خودرو»، «گروه بهمن»، «کرمان موتور» و «دیار خودرو» ، طی چهار ماه ابتدای سال جاری تولید خودرو توسط خودروسازان ، 26هزار و 292 بوده است که نسبت به سال گذشته افت 19 درصدی را تجربه کرده‌اند. براساس این آمار تنها دو خودروساز خصوصی؛ یعنی «مدیران خودرو» و «دیار خودرو» توانسته‌اند رشد تولید را در کارنامه چهارماهه خود ثبت کند.
تولید خودرو توسط خودروسازان
بر این اساس «مدیران خودرو» با تیراژ 15 هزار و 515 دستگاهی توانسته رشد 28 درصدی در مقایسه با چهار ماه نخست سال گذشته را به خود اختصاص دهد. این شرکت انواع مدل‌های ام‌وی‌ام و چری را تولید می‌کند. «دیار خودرو» با تولید 14 دستگاهی سابرینا طی چهار ماه ابتدایی سال جاری توانسته رشد 57 درصدی را از آن خود کند. این خودروساز در مدت مشابه سال گذشته تنها 8 دستگاه خودرو تولید کرده بود. در این میان اما «کرمان موتور» که سال گذشته روند رو به رشدی داشت. این شرکت با تولید 9 هزار و 524 دستگاه خودرو طی چهارماهه نخست سال جاری، افت 3/ 47 درصدی را تجربه کرده است. همچنین لیفان و جک را تولید می‌کند. پس از کرمان‌موتور، تیراژ یک هزار و 214 دستگاهی «گروه بهمن» طی چهارماه ابتدایی نشان از افت 5/ 31 درصدی تولید در این شرکت دارد. گروه بهمن در حال حاضر مزدا3، لندمارک و آسا را مونتاژ می‌کند. آمارها همچنین نشان از کاهش تولید 7/ 94 درصدی «راین خودرو» دارد. به‌طوری‌که این شرکت طی چهارماه ابتدایی سال جاری تنها توانسته 25 دستگاه خودرو را تولید کند. راین خودرو در حال حاضر تنها به تولید ولیکس مشغول است.